Zakładanie spółek przez prawników – czy to dobre rozwiązanie?

Samodzielne zakładanie spółek bywa czasochłonne. Zwłaszcza, gdy przedsiębiorca jest laikiem w dziedzinie prawa przedsiębiorców. Zasadne jest zlecić te działania doświadczonym prawnikom.

Przedsiębiorca, który powierzy założenie spółki prawnikom, może wiele zyskać. Przede wszystkim uzyskuje pewność, że zostanie założony podmiot gospodarczy bez wad prawnych, zgodnie z obowiązującym prawem.

Jakie pojawiają się problemy przy zakładaniu spółek?

Praktyka pokazuje, że przy zakładaniu spółek mogą pojawić się różne problemy prawne. Te najczęściej identyfikowane są następujące:

  • błędne zapisy w umowie założenia spółki,
  • trudności ze stworzeniem odpowiednich regulaminów, procedur działania firmy, czy wzorów umów, które ma stosować w przyszłej działalności,
  • niejasność, co do przepisów prawa, które tworzona spółka ma respektować w swojej działalności,
  • trudność z oceną i wyborem najlepszej formy opodatkowania dla danej jednostki gospodarczej.

Powyższe problemy mają jedynie charakter przykładowy. W rzeczywistości przy każdym założeniu spółki przedsiębiorca-laik prawny może napotkać jeszcze inne trudności. Problematyczne jest także samodzielne udanie się do urzędów, składanie wniosków. Często trzeba na to poświęcić nawet kilkanaście godzin, których wielu osobom brakuje.

W świetle tego, by uniknąć wszelakich problemów, a w szczególności wad prawnych nowo założonej spółki, warto jej tworzenie zlecić doświadczonym prawnikom. Na rynku działa wiele kancelarii prawnych, które się w tym specjalizują, jak chociażby TGC Corporate Lawyers.

Jakimi kryteriami należy się kierować przy wyborze kancelarii prawnej do założenia spółki?

Przede wszystkim należy na początku przeanalizować kilka ofert kancelarii prawnych, które reklamują się, że świadczą takie działania. Następnie należy do współpracy wybrać tę kancelarię prawną, która:

  • posiada przynajmniej kilkuletnie doświadczenie w zakładaniu nowych podmiotów gospodarczych,
  • jest tworzona przez zespół doświadczonych adwokatów, radców prawnych, prawników, mających doskonałe kwalifikacje w dziedzinie prawa przedsiębiorców,
  • szczegółowo prezentuje swoje usługi, zakres świadczonej obsługi prawnej,
  • jest znana z indywidualnego podejścia do każdego klienta biznesowego,
  • nalicza rozsądne wynagrodzenie za swoje działania, realizowane w ramach stałej obsługi prawnej firm.

Istotne jest również kierowanie się czasem. Mianowicie, jeśli przedsiębiorca chce jak najszybciej założyć własną działalność gospodarczą, musi szukać do współpracy takiej kancelarii, która jest w stanie w trybie natychmiastowym podjąć się prowadzenia takiej sprawy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *