Wsparcie socjalne w Niemczech – najważniejsze aspekty.

Niemcy uznawane są za jeden z najbardziej rozwiniętych krajów nie tylko w Europie, ale także na świecie. Mieszkający tam ludzie mogą pozwolić sobie na naprawdę wiele, a względny dobrobyt panuje w większości domów. Jest to według wielu wzór do naśladowania, a także nagroda dla Niemców za ich niezwykłą pracowitość i determinację w osiąganiu ambitnych celów. Duża ilość dostępnych środków finansowych pozwala Niemcom przyznawać wysokie świadczenia socjalne.

 

Kindergeld – co to jest?

 

Najpopularniejszym wśród Polaków świadczeniem socjalnym z Niemiec jest Kindergeld, które jest rządową dotacją na każde dziecko osoby, która pracuje na te terytorium naszego zachodniego sąsiada. Na pierwsze i drugie dziecko zasiłek wynosi 194 euro, na trzecie 200 euro, a na czwarte aż 225 euro. W ten sposób jest realna pomoc finansowa dla rodziców na trudy, także finansowe, związane z wychowaniem dzieci. Ważne jest to, że dziecko pracownika nie musi mieszkać na terenie Niemiec. Przykładowo więc dziecko mieszkające w Polsce, którego tata pojechał do roboty za Odrę dostanie przysługują mu kwotę, która w polskich standardach jest niezwykle wysoka. Ważne jest to, że nie można łączyć tego zasiłku z polskim 500+. Ponieważ wsparcie oferowane przez niemiecki rząd jest wyższe, rodzice decydują się o zrezygnowanie z polskiego świadczenia. Podobnie sytuacja ma się np. w przypadku dzieci osób pracujących w Norwegii.

 

Problem imigrantów

 

Drugim, bardzo znanym świadczeniem socjalnym w Niemczech jest pomoc dla imigrantów, która spowodowała, że do naszych zachodnich sąsiadów napływa stale fala przybyszów z rozmaitych państw, najczęściej z Syrii, ale również z wielu części Afryki. Są oni najczęściej niezwykle zdesperowani, za wszelką cenę chcą poprawić fatalną sytuację, w której się znajdują. Świadczenie stały się problemem, kiedy ilość imigrantów, które chciała je dostać zaskoczyła niemiecki rząd oraz całą europejską społeczność. W takiej sytuacji na naszą zachodnią granicą aktywizować zaczęły się rozmaite organizację nacjonalistyczne, które walczą o to, żeby Niemcy stały się krajem jednolitym kulturowo. Imigranci bowiem rzadko chcą asymilować się z lokalną ludnością.

Zobacz też: 10i5.pl/kryzys-migracyjny-w-europie-czy-nadal-trwa/

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *