Problemy gospodarcze krajów arabskich

Kraje arabskie muszą na co dzień zmagać się z wieloma różnymi problemami – w tym również i z tymi związanymi z gospodarką. Sytuacja polityczna, ustrój oraz warunki naturalne państw arabskich stanowią przeszkodę w rozwoju wielu branż. Z tego powodu część z tych krajów nadal zostaje w tyle za Europą czy Azją Południowo-Wschodnią. Warto jednak pamiętać, że pracą na rzecz samorozwoju zdziałać można wiele i szanse na pomyślny rozwój państw w omawianym regionie nie brakuje.

 

Trudna sytuacja polityczna

 

Demokracja w państwach arabskich jest stosunkowo nowym wynalazkiem i niestety nadal nie działa w pełni poprawnie. Żeby daleko nie szukać stosunkowo niedawno w Egipcie po raz kolejny prezydentem został Abd al-Fattah as-Sisi, który wygrał z wynikiem aż 97% w wyborach powszechnych przy właściwym braku konkurencji. Ewentualni kontrkandydaci zostali w porę usunięci, a opozycja krwawo stłumiona. Taka forma rządzenia nie może sprzyjać bezproblemowemu rozwoju gospodarki – niestety, ale polityka w dzisiejszym świecie musi odbijać się na każdym aspekcie funkcjonowania państwa. Z podobnymi problemami zmagać się muszą mieszkańcy sąsiedniej Libii, idealnej sytuacji nie ma również w Tunezji oraz Maroku. Palestyna nadal nie jest państwem uznawanym na arenie międzynarodowej i toczy ciągłą walkę o niepodległość z Izraelem, której końca niestety nie widać. Nakłady na zbrojenia są spore, demokratyczne wartości jeszcze nie ukształtowane. Deweloperzy boją inwestować się w państwach o tak niestabilnej sytuacji wewnętrznej – lokowanie kapitału w takich miejscach można uznać za hazard.

 

Dyskryminacja kobiet

 

We wszystkich cywilizowanych państwach kobiety mają istotny wkład w budowanie PKB państwa. Dawno minęły czasy, kiedy przedstawicielki płci pięknej pozbawione były wszelkich ambicji i wolały czekać z ciepłym obiadkiem na pracujących mężów. Silne kobiety na zachodzie biorą sprawy w swoje ręce. Niestety, w krajach arabskich prawo szariatu nie sprzyja rozwijaniu karier przez kobiety, a co za tym idzie odbiera państwu bardzo wiele talentów, które swoimi zdolnościami mogłyby pociągnąć gospodarkę do przodu.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *