Leszek Balcerowicz – ponowne spojrzenie na postać

Jest jedną z postaci, która trwale dzieli polskie społeczeństwo. Gdy pojawia się jego nazwisko, jedni trzymają się za głowę, drudzy natomiast stwierdzają, że był jedną z najlepszych rzeczy, która przytrafiła się Polsce w ostatnich dekadach. Chociaż minęło już kilka lat odkąd realnie miał na coś wpływ, do dzisiaj pozostaje na ustach wielu. Mowa oczywiście o profesorze Leszku Balcerowiczu, wicepremierze, ministrze finansów, pośle na sejm III kadencji oraz prezesie Narodowego Banku Polskiego. 

Reformy gospodarcze

Podstać prof. Balcerowicza oczywiście powinna kojarzyć się z reformami gospodarczymi, które nastąpiły w Polsce zaraz po upadku komunistycznego ustroju. Dla wielu ludzi był to prawdziwy szok, kiedy na własne oczy zaczęli widzieć rozwiązania, o których do tej pory tylko słyszeli. Reformy dotknęły także sporą część osób, przez co ich życie potoczyło się tak a nie inaczej. Wreszcie wiele osób skorzystało na reformach, dzięki czego dorobili się pokaźnego majątku. Wina za wszelkie niepowodzenia zazwyczaj przypisywana jest właśnie prof. Balcerowiczowi. Przy głębszej analizie można jednak dojść do zupełnie innych wniosków. Trzeba pamiętać, że system jaki wcześniej w Polsce funkcjonował na dłuższą metę nie mógł funkcjonować. Sztucznie napędzana gospodarka kiedyś przestanie działać i nastąpi wielki kryzys. By temu zapobiec powinny zostać wprowadzone szybkie i drastyczne reformy. Osobom, którym dobrze żyło się w starym ustroju nagle przyszło poznać zupełnie inne realia. Ceny i rynek walut był zupełnie inny. To wszystko jest jednak naturalnymi konsekwencjami zmiany. Widzimy dzisiaj, że sytuacja sama się ustabilizowała. By jednak zwrócić na to uwagę, trzeba znać starą i prostą metodę- odgórne zarządzanie rynkiem jest w całości niemożliwe, a powrót do normalnej sytuacji – bolesy.

Lepsze zmiany

Nawet zwolennicy w pełni rynkowego systemu mogą twierdzić, że reformy prof. Balcerowicza były złe. W takich sytuacjach zazwyczaj podaje się, że nie wszystko zostało w pełni urynkowione oraz że sama zmiana ustroju była przeprowadzona w sposób niewłaściwy. Dobrym pomysłem jest jednak zastanowić się nad realiami tamtych czasów i zadać sobie pytanie, czy inna ścieżka rozwoju Polski nie byłaby po prostu utopią.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *