Konin polskim Detroit.

Któż z nas nie słyszał o Detroit. To amerykańskie miasto w stanie Michigan było swego czasu jednym z najważniejszych na świecie ośrodków produkcji samochodów. Swoje główne siedziby miały w nim koncerny: General Motors, Chrysler oraz Ford Motor Company. Ponadto w mieście rozwijał się prężnie przemysł chemiczny, maszynowy czy zbrojeniowy. Roiło się także od różnych korporacji finansowych oraz banków. Jednak ten ośrodek przemysłu w 2013 roku ogłosił bankructwo, a populacja mieszkańców zmniejszyła się o ponad 60 %. Obecnie w niczym nie przypomina już tego miejsca z przeszłości. Zaczęło za to straszyć widokiem zrujnowanych i opuszczonych fabryk i domów mieszkalnych. Na przykładzie Detroit widzimy jak świetnie rozwinięte miasto, może nagle stać się ruiną. Czy w Polsce istnieją miasta, które mogą powtórzyć historię tego niegdyś amerykańskiego giganta?

Które miasto to polskie „Detroit”?

W Polsce podobnym przypadkiem może być Konin. Jest to miasto, które powstało dzięki rozwojowi przemysłu. Kiedy w Detroit rozkwitał przemysł motoryzacyjny, Konin swój rozkwit zawdzięczał w dużej mierze branży metalurgicznej oraz sektorowi energetycznemu. Bardzo szybko zwiększała się także liczba mieszkańców. Od 1960 do 1990 roku populacja zwiększyła się z 17 do 80 tysięcy mieszkańców. Miasto jednak nie wykorzystało swojej ogromnej szansy. Po upadku PRL-u rządzący Koninem nie rozwijali miasta. W porównaniu do innych miejsc w Polsce nie ściągano tam inwestorów, przez co nie powstawały nowe miejsca pracy. Podobnie jak w Detroit ludność zaczęła wyjeżdżać z miasta i osiedlać się na jego peryferiach i okolicznych terenach. Nastąpił gwałtowny wzrost bezrobocia. Podobna sytuacja ma miejsce w innych miejscach naszego kraju, przykładem może być również Przemyśl, w którym bezrobocie jest wysokie, społeczność się starzeje, a nowych inwestorów, którzy mogliby ożywić miasto nie widać.

Jak można szybko zauważyć przykład Detroit pokazuje, że żadne, nawet najlepiej rozwinięte gospodarczo miasto nie jest wieczne. Kryzys ekonomiczny, bądź złe zarządzanie może zrujnować niejedno miejsce. Obecnie polskie miasta, powiaty i gminy walczą, aby powstawały nowe miejsca pracy, niestety nie wszędzie zauważono, że świat idzie do przodu.

Najważniejsi pracodawcy w Grodzisku Mazowieckim

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *