Giełdy na świecie

Można powiedzieć, że liczba giełd, jakie znajdują się na świecie jest bliźniaczo zbliżona do ilości państw. Biorąc pod uwagę kwestię niewątpliwie ważną, czyli kapitalizację – nazywaną inaczej wartością notowanych spółek, nie tak wiele giełd na świecie odgrywa jakaś znaczącą rolę. W większości przypadków inwestorzy skupieni są bowiem na kilku, najmocniejszych giełdach, których indeksy i wszelakie notowania dają wyraźny sygnał i pogląd na ogólną sytuację panującą na giełdzie. 

Największe giełdy na świecie

Mówiąc o największych giełdach na świecie warto wspomnieć o giełdach amerykańskich. Do tych prekursorów zaliczają się bowiem giełdy w Nowym Jorku i Londynie. Warto wspomnieć jednak o olbrzymiej dziurze, która znajduje się między II a III miejscem pod względem najpotężniejszych giełd na świecie. Faktem jest bowiem, że wspomniana już Nowojorska giełda jest totalnym olbrzymem, który przebija w swojej wielkości i oddziaływaniu wiele innych, nawet notujących się w pierwszej dziesiątce giełd! Ogromną ciekawostką jest fakt, że w pierwszej dziesiątce ulokowały się giełdy pochodzące wprost z Azji. Jedną z największych jest giełda japońska, której siedziba znajduje się w mieście pełnym innowacji – Tokio.

Giełda w Polsce

Mówiąc o największych giełdach na świecie nie można pominąć faktu klasyfikowania się na miejscach pierwszych ogromnej giełdy nowojorskiej czy londyńskiej. Dość sporym zaskoczeniem może być również fakt, że dość sporym udziałowcem jest niepozorna pod tym względem Azja. Giełda japońska jest bowiem giełdą o dość szerokim spectrum działania. Nie możemy zapomnieć jednak o tym, aby opowiedzieć o tym, na którym miejscu ulokowała się giełda w Polsce. Faktem jest, że GPW (giełda papierów wartościowych) w Warszawie posiada kapitał na dość zadowalającym poziomie. Jest to bowiem kwota, która szacowana jest na chwilę obecną na około 350 miliardów dolarów. Warto wspomnieć również o tym, że giełda polska może poszczycić się ogromną ilością notowanych na niej spółek – jest to bowiem aż prawie 500 takich spółek.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *